
Papyrus Large Cooler Bag 6L
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Papyrus Large Cooler Bag 6L:
-
100€8.07 per unit
-
250€6.22 per unit
-
500€5.51 per unit
-
1000€5.01 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Lunch cooler bag equipped with an insulated, spacious main compartment with a roll top closure, that can hold up to 12 cans. |
|---|---|
| MOQ: | 100 units |
| Price Details: |
from
€4.39
per unit
€7.08
each
|
| Note: |
€39.90 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 1287844931 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour screenprint, pocket |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Lead Time | 7 |
| Material | Non-woven polypropylene, 110 g/m2 |
| Dimensions | 255mm x 365mm x 175mm |
| Colour | Natural |
| Colour Information | Brown |
| Size | Not applicable |
| Brand | Unbranded |
| Branding Method | Screenprint |
| Branding Area | 130mm x 170mm Ø |
| Branding Position | |
| Maximum Print Colours | 1 |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
| Further Information | Other print methods and positions may be available, contact your merchandise consultant for details. |
| Sustainable Key | Carbon Footprint, Environmental Certifications, Mono-material, Recyclable, Reusable, Tree Planting Donation |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Papyrus Large Cooler Bag 6L can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour








