
EVO Letterbox Grow Kit
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding EVO Letterbox Grow Kit:
-
25€13.89 per unit
-
50€12.12 per unit
-
100€10.99 per unit
-
250€9.90 per unit
-
500€8.98 per unit
-
1000€8.65 per unit
-
2500€8.32 per unit
-
5000€7.96 per unit
-
10000€7.60 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Deliver a gift that grows with the Evo Letterbox Grow Kit - a unique promotional product designed to fit neatly through the post and leave a lasting impression. Each kit is finished with a branded natural coloured label to the lid, with full planting instructions, list of contents and images of the seed varieties printed on a label to the inside.Inside, recipients will find everything they need to start growing straight away: 3 seed packets, 3 Cocopress® compost tablets, 3 mini natural folding paper plant pots, 3 plant markers and a mini pencil to identify each seed variety. To suit your campaign, the kit can be supplied with a choice of either Flower seeds (butterfly & bee mix, sunflower, cornflower), Herb seeds (basil & chive mix, sage, mint), or Vegetable seeds (onion, cabbage, parsnip).Compact, lightweight, and ready to post, this kit is perfect for direct mail campaigns, corporate gifts, trade shows, schools, staff packs, and community programmes. More than just a giveaway, it’s a practical branded product that engages customers and keeps your message growing long after it’s received. Order yours today and make your next promotion flourish. |
|---|---|
| MOQ: | 25 units |
| Price Details: |
from
€6.61
per unit
€12.08
each
|
| Note: |
€46.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14049899 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour full colour label, top |
| Minimum Order Quantity | 25 |
| Lead Time | 20 |
| Dimensions | 280mm x 200mm x 20mm Ø |
| Diameter | 0 |
| Size | 280 x 200 x 20mm |
| Size Information | 280 x 200 x 20mm |
| Brand | Laltex Promo |
| Branding Method | Full colour label |
| Branding Position | Top |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your EVO Letterbox Grow Kit can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


