
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Espresso Ball Pen:
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
| Details: | This pen is made from 40% coffee grind waste, reducing the use of oil based plastic. This pen also includes a gun metal finish recyclable stainless steel clip. With a natural look, the pen is supplied with a pre-printed message which ensures the customer learns about the products use of waste materials. A great promotional giveaway at coffee shops, tradeshows and conferences. Available in brown with metal gun clip. Order yours now. |
|---|---|
| MOQ: | 280 units |
| Price Details: |
from
€0.35
per unit
€0.72
each
|
| Note: |
€45.60 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
| SKU | 14025159 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour spot print, barrel - in line with clip |
| Minimum Order Quantity | 280 |
| Lead Time | 10 |
| Dimensions | 136mm x 10mm Ø |
| Diameter | 0 |
| Colour | Brown |
| Size | 136 x 10mm |
| Size Information | 136 x 10mm |
| Brand | Pencom |
| Branding Method | Spot print |
| Branding Position | Barrel - in line with clip |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Espresso Ball Pen can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour